Pogradeci Online
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pogradeci Online


 
ForumPortalliKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimihome

 

 Artet e Bukura tė Shqipėrisė

Shko poshtė 
4 posters
AutoriMesazh
pikacu
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
pikacu


Female Numri i postimeve : 264
Age : 38
Vendndodhja : france
Profesioni : studente
Registration date : 29/08/2006

Artet e Bukura tė Shqipėrisė Empty
MesazhTitulli: Artet e Bukura tė Shqipėrisė   Artet e Bukura tė Shqipėrisė Icon_minitimeSun Oct 01, 2006 10:55 am

Gjurmėt mė tė hershme

Fillimet e artit figurativ nė truallin e Shqipėrisė janė tė herėshme. Gjurmėt e para i pėrkasin periudhes se neolitit. Nėpėrmjet zbulimeve tė shumta arkeologjike, nė zona tė ndryshme tė vendit, janė gjetur qindra e mijėra qeramika, terrakota, zbukurime ne metal etj., qė u pėrkisnin fiseve ilire, paraardhėsve tė drejtpėrdrejt tė shqiptarėve tė sotem.
Prodhimet mė tė herėshme janė tė thjeshta, pėr pėrdorim praktik, por nė to shfaqen edhe vlera artistike si nė format zoomorfe tė enėve ashtu edhe nė dekoracionin, gdhendjet dhe elemente tė tjerė. Nga shekulli i gjashtė deri nė shekullin e trete p.e.re nė qeramika vizatohen linja dhe figura gjeometrike; forma ndėrtohet me siluet mė elegant dhe pasurohet me elementė plastikė. Shumė enė tė kėsaj periudhe, qė ruhen sot nė muzetė e Shqipėrisė, kanė vlera tė mirėfillta artistike dalluese vendase, qė nuk i ndeshim nė artin e fqinjėve tė tjerė po aq tė lashtė si helenėt, maqedonėt apo romakėt.
Nga ato enė tė lashta, tė zbukuruara me dekoracione e fraktura plastike, nis rruga e skulpturės nė truallin e Shqipėrisė duke u bėrė kėshtu bashkėudhėtare me artin e popujve mė tė hershėm tė Europes. Tipare mė tė qarta u dukėn sidomos me formimin e qyteteve ilire Bylis, Amantia, Foinikue, Butrot si dhe me ngulmimet helene: Durahu, Apolonia, Oriku.

Arti Ilir

Nė qytetet ilire mori zhvillim mė tė madh skulptura e rrumbullakėt si dhe relievi qė lidhej me ndėrtimin e monumenteve. Nė fillim skulptura u zhvillua duke pėrvetėsuar elementė tė artit helen, sidomos nga tradita korintike dhe korkyrase.
Mė vonė, nga shekulli VI p.e.r., krahas lidhjes me traditen helene, arti ilir fiton vecori te reja, tė dallueshme, brenda kuadrit helenistik. Apolonia dhe Durrahu qė u bėnė qendrat mė tė rėndėsishme tė artit nė ato vite, kishin mjeshtrit e shquar vendas qė gdhendnin dhe skalisnin nė njė stil me tipare tė vecanta kundrejt krijimeve tė importuara prej qytetėrimit helen. Nė muzeun e sotėm te Durresit janė ekspozuar disa skulptura tė papėrfunduara, tė gjetura nė atė trevė. Ato dėshmojnė pėr gdhendjet qė janė bėrė nė truallin shqiptar. Janė zbuluar gjithashtu edhe gjurmė tė punishteve tė herėshme tė qeramikės nė Apolloni dhe Durrah. Aty u prodhuan shumė nga enėt dhe vazot e bukura tė stilit antik qė ruhen nė muzetė tona. Figurat e pikturuara paraqesin skena tė ndryshme mitologjike, pamje nga garat atletike, skena luftimesh etj. Pėrgjithėsisht janė me figura tė zeza mbi sfond tė kuq (shek. VI-V p.e.r.) dhe me figura tė kuqe mbi sfond tė zi (shek. IV deri nė periudhėn helenistike). Pikturimi i figurave ėshtė nė lėvizje, plot harmoni dhe plasticitet. Nė kėtė periudhė krijohen edhe shumė statuja tė vogla prej bronzi si dhe terrakota, ku paraqiten edhe motive laike si dhe figura fėmijėsh, barinjsh etj.
Figura me vlerė artistike ndeshim edhe nė monedhat e shumta tė kėsaj periudhe qė u realizuan nė Apolloni, Durrah dhe Orik. Lulėzimi i disa qyteteve ilire dhe i kolonive helene solli njė zhvillim tė madh tė artit qė u pasua edhe me shumėllojshmėri formash e teknikash; qė nga afresket e deri te mozaikėt e bukur monokrom dhe polikrom. Por nė shekullin e I rė u ngadalėsua gjithė ai hov zhvillimi. Pushtimi romak qė shkaktoi rėnien ekonomike tė qyteteve ilire, la gjurmė tė dukshme edhe nė art. Ndonėse Roma pushtuese u pushtua vetė prej artit helen, pėrsėri ndikoi nė qytetet ilire me tipare tė kulturės sė saj provinciale romake. U duk mė qartė ndikimi nė skulpturė, ku pėrgjithėsisht u ndoq realizmi tipik i kohės, por ndjehet gjithashtu fryma klasike qė mbėshtetet nė traditėn qindravjecare. Qendrat kryesore tė krijimtarisė artistike mbeten pėrsėri Apollonia, Durrahu, Botroti etj.
Nė vitet e pushtimit romak prej artit zyrtar shkėputet arti i trevave fshatare, ku pasqyrohen motive nga jeta e pėrditshme. Me praninė e elementėve tė thjeshtė artistikė, qė dallojnė nga krijimet e mėparshme, si dhe me skalitjen e veshjeve dhe emrave ilire, krijimtaria e kėtyre viteve mund tė vlerėsohet edhe si njė qėndresė ndaj asimilimit prej pushtuesve mė tė fuqishėm tė kohės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.pogradecionline.tk
speeder
Pogardecar/e
Pogardecar/e
speeder


Male Numri i postimeve : 162
Age : 38
Vendndodhja : hamitler
Profesioni : student
Registration date : 08/09/2006

Artet e Bukura tė Shqipėrisė Empty
MesazhTitulli: Re: Artet e Bukura tė Shqipėrisė   Artet e Bukura tė Shqipėrisė Icon_minitimeTue Oct 03, 2006 3:27 pm

Pikacu, flm shm per gjith keto te dhena ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
speeder
Pogardecar/e
Pogardecar/e
speeder


Male Numri i postimeve : 162
Age : 38
Vendndodhja : hamitler
Profesioni : student
Registration date : 08/09/2006

Artet e Bukura tė Shqipėrisė Empty
MesazhTitulli: Re: Artet e Bukura tė Shqipėrisė   Artet e Bukura tė Shqipėrisė Icon_minitimeTue Oct 03, 2006 3:35 pm

Pikacu, flm shm per gjith keto te dhena ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
pikacu
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
pikacu


Female Numri i postimeve : 264
Age : 38
Vendndodhja : france
Profesioni : studente
Registration date : 29/08/2006

Artet e Bukura tė Shqipėrisė Empty
MesazhTitulli: Re: Artet e Bukura tė Shqipėrisė   Artet e Bukura tė Shqipėrisė Icon_minitimeWed Oct 04, 2006 10:51 am

mendova qe mund te ishin interesante, per ata qe jane te nteresuar, se une i ka mqejf per vete, Laughing
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.pogradecionline.tk
speeder
Pogardecar/e
Pogardecar/e
speeder


Male Numri i postimeve : 162
Age : 38
Vendndodhja : hamitler
Profesioni : student
Registration date : 08/09/2006

Artet e Bukura tė Shqipėrisė Empty
MesazhTitulli: Re: Artet e Bukura tė Shqipėrisė   Artet e Bukura tė Shqipėrisė Icon_minitimeThu Oct 05, 2006 3:22 pm

besoj se eshte me se normale qe nje shqiptar te interesohet per te tilla gjera Smile
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
kappa
Anetar
Anetar
kappa


Male Numri i postimeve : 48
Age : 38
Vendndodhja : Gusev Crater
Registration date : 05/09/2006

Artet e Bukura tė Shqipėrisė Empty
MesazhTitulli: Re: Artet e Bukura tė Shqipėrisė   Artet e Bukura tė Shqipėrisė Icon_minitimeThu Oct 05, 2006 10:20 pm

Edhe une i kam qejf, po jo tani se eshte sezoni i provimeve dhe sikur s'kemi aq kohe Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://www.youtube.com/watch?v=0mgIQLroQKM
tempesta
Anetar i ri
Anetar i riFemale Numri i postimeve : 3
Age : 42
Vendndodhja : athine
Registration date : 18/08/2009

Artet e Bukura tė Shqipėrisė Empty
MesazhTitulli: Re: Artet e Bukura tė Shqipėrisė   Artet e Bukura tė Shqipėrisė Icon_minitimeTue Aug 18, 2009 10:03 pm

Ineresante...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content

Artet e Bukura tė Shqipėrisė Empty
MesazhTitulli: Re: Artet e Bukura tė Shqipėrisė   Artet e Bukura tė Shqipėrisė Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Artet e Bukura tė Shqipėrisė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kodiket e Shqiperise??
» Historia e shqiperise

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Pogradeci Online :: TEMA SHOQERORE :: Historia-
Kėrce tek: